loadingimg

Wczytuję dane...
Zdobnictwo w metaloplastyce

Zdobnictwo w metaloplastyce

  _____________________________________________________________________________________________

 

Złoty świecznik ścienny kuty w pracowni metaloplastycznejKowalstwo artystyczne jest działem sztuki użytkowej, w której przedmioty kute odznaczają się charakterystycznym podejściem rzemieślnika do wykonywanych wyrobów. Podobnie jak w innych dziedzinach sztuki tak i w metaloplastyce artysta ma własny, unikatowy styl tworzenia formy i dekorowania. Według własnych upodobań dobiera surowce, techniki i metody zdobienia. Jedni artyści tworząc przedmioty kute, formę dobierają do z góry ustalonego materiału, inni zaś dobierają tworzywo nadające się do stworzenia nietuzinkowych projektów. W obu przypadkach elementy mebli kutych, świeczników, kwietników i innych przedmiotów kutych, po obróbce i złożeniu w całość posiadają swój własny, typowy dla danego rzemieślnika wyraz. Forma, kształt i dekoracja przedstawia z reguły treści interesujące twórcę. Może to być życie codzienne i poglądy ludzi w danej epoce, danym regionie lub własny światopogląd artysty. W kowalstwie artystycznym na wyraz przedmiotu kutego składa się forma i proste kształty, tj. linie, płaszczyzny, ale także plamy barwne i cienie, komponujące się w całość. Przy użyciu tych elementów uwypukla się charakter i styl przedmiotów kutych.

 

Metalowy zaczep do doniczek, szyldówW każdej epoce, regionie i kraju rzemieślnicy wypracowali odrębne style, łącząc ze sobą w różny sposób elementy projektowania. Określając styl wyrobów kutych brano pod uwagę wspólną tematykę oraz podobieństwo w kompozycji. Choć przedmioty kute były wykorzystywane do różnych celów, odznaczały się różną wielkością i były wykonywane z różnych materiałów to tworzone przez jednego artystę, bądź w danym regionie posiadały pewne elementy wspólne.

 

Obok kształtów, wielkości i projektów ogólnych, czynnikiem decydujących o wyrazie i charakterze przedmiotów kutych jest forma zdobnictwa. Dekoracją najczęściej występująca na przedmiotach kutych są ornamenty. Są to ozdobne elementy zasadnicze połączone ze sobą w pary lub większe układy. Te pojedyncze wzory są to motywy, z których nie da się wyodrębnić elementów powtarzających się. Dobór motywów zdobniczych oraz sposób ich łączenia określany jest przez styl. Znanych jest kilka styli, są to: styl romański, gotycki, renesansowy, barokowy, rokokowy, klasycystyczny, secesyjny oraz ludowy. W obecnych czasach przedmioty kute w pracowniach metaloplastycznych przeplatają w sobie różne epoki i style.

 Metalowy kosz na drewno, rogi łosia

Obok ornamentyki istnieje szereg wyrobów kutych w pracowniach metaloplastycznych, które posiadają zdobienia nieornamentalne. Głównie będą to przedmioty odznaczające się modernistycznym stylem. Kosze na drewno, wazony, a nawet typowe dekoracje kute mogą przybierać niezliczone formy i kształty, które same w sobie są dekoracją tych przedmiotów.

 

 

 

Internetowy sklep z przedmiotami kutymi


Data dodania: 2015-01-01 15:33:00