loadingimg

Wczytuję dane...
Jak się tworzy ornament w kowalstwie artystycznym?

Metalowy zaczep do doniczek, szyldówJak się tworzy ornament w kowalstwie artystycznym?

 

Komponowanie formy jest istotną częścią procesu projektowania przedmiotów kutych. W trakcie tego procesu odbywa się kształtowanie charakteru danego przedmiotu kutego środkami plastycznymi. W charakterze uwzględnia się założony motyw przewodni, który wpływa na dobór elementów dekoracyjnych. Przy wyborze dekoracyjnego elementu podstawowego zwraca się również uwagę na wielkość przedmiotu kutego, funkcję użytkową, kierunek i odległość oglądania wyrobu metaloplastycznego oraz miejsce przeznaczenia. Technikę wykonania z reguły dobiera się po wykonaniu projektu. W odwrotnym przypadku to właśnie technika jest głównym czynnikiem doboru motywów treściowo-dekoracyjnych.

 

Wieszak wykonywany ręcznie z metalu, z kilkoma ramionamiNajczęściej stosowaną metodą zdobienie przedmiotów kutych jest ornamentyka. Wśród niej można wyznaczyć kilka podstawowych technik:

  • Ażur – układ otworków, na tle których są zakomponowane poszczególne elementy ornamentyki lub jej całość;
  • Relief – technika wydobywania kompozycji z płaszczyzny metalu z pozostawieniem tła zespolonego z treścią i formą kompozycji. Zdobnictwo reliefowe przypomina nieco płaskorzeźbę w metalu;
  • Grawerowanie (rytowanie) – technika polegająca na wykonywaniu wklęsłych lub wypukłych rysunków w metalu;
  • Metaloplastyka – obejmuje głównie gięcie, cięcie i wytłaczanie przeróżnych form.

 

Wśród ornamentyki wyróżnia się motywy geometryczne, roślinne oraz zwierzęce. Mogą być także elementy w postaci ludzkiej, pisma, konkretnych przedmiotów, znaków symbolicznych, a nawet fragmentów architektury. Z tego wynika, iż dzięki zdobieniu ornamentami możemy uzyskać każdy wymarzony element.

 
Pięknie zdobiona półka ścienna, pod lustro

Ornament może występować pojedynczo. Wtedy w projekcie nie zdołamy wyodrębnić powtarzających się identycznych wzorów. W przypadku zwielokrotnienia motywu i odpowiedniego jej ułożeniu uzyskujemy nowy, o dużych walorach estetycznych motyw zdobniczy. Z reguły projekty te są abstrakcyjne.

 

Ornamenty stosowane mogą być jako dekoracja całej powierzchni przedmiotu kutego, bądź tylko wybranego jego elementu. Pojedyncze wzory mogą być ułożone w układzie zraportowanym lub swobodnym. Jak sama nazwa mówi, układ swobodny charakteryzuje się ułożeniem wzorów w dowolny sposób. Zraportowany układ natomiast odznacza się liniowością. Znaczy to tyle, iż wzory są ułożone na płaszczyźnie czworoboku, w pasmach pionowych, poziomych lub jednocześnie w dwóch.

 

 

 Pracownia metaloplastyki


Data dodania: 2015-01-04 19:36:00