loadingimg

Wczytuję dane...
Dawne style w dzisiejszej metaloplastyce

Dawne style w dzisiejszej metaloplastyceKuty ręcznie kwietnik do powieszenia

  

 

Gałąź z liśćmi na ścianę, dekoracja kuta ręcznieW każdej dziedzinie artystycznej można dostrzec wpływ różnych epok. Tak samo jest z kowalstwem artystycznym. W różnych epokach rzemieślnicy wypracowali pewne schematy kompozycyjne charakterystyczne dla danej epoki. Obecnie twórcy przedmiotów kutych często wykorzystują spuściznę dawnych kowali.

 

Wyroby metaloplastyczne cechują się bujnością form, jednocześnie zachowując jasną konstrukcję. Różnice między epokami łatwo można zauważyć w projektach architektury. Formy i konstrukcje z reguły były powiązane z innymi dziedzinami sztuk plastycznych oraz z kanonami piękna obowiązującymi w danej epoce.

 

Istnieje kilka epok dobrze rozpoznawalnych w niemalże każdej dziedzinie sztuki. Do tych dziedzin można również dołączyć kowalstwo artystyczne.


STYL ROMAŃSKI – odznaczał się stosowaniem zarysów powierzchni przeznaczonej do zdobienia. Korzystano często z perspektywy odwróconej, bądź kurtynowej. Kierunkiem przewodnim był monumentalizm i dekoracyjność. W zdobnictwie natomiast głównie przeplatały się motywy figuralne, roślinne i geometryczne, często zaczerpnięte z architektury.

 

Stojak na butelki ze świecznikiem STYL GOTYCKI – dążył w kierunku realistycznym. Zdobnictwo głównie wykorzystywało motywy zaczerpnięte z przyrody. Obok kwiatów, gałęzi i wątków geometrycznych tworzono także formy fantastyczne. Gotyk zapoczątkował także liternictwo jako formę zdobniczą.

 

STYL RENESANSOWY – powołuje się do klasycznej sztuki rzymskiej (antyku). Kierunkiem przewodnim było uzyskanie jasności i harmonii kompozycji oraz przejrzystości proporcji i podziałów. W epoce renesansu kowalstwo artystyczne wprowadziło wyrób przedmiotów kutych użytku codziennego. Obok ornamentyki antycznej występuje tu arabeska i groteska, zaczerpnięta ze sztuki islamu. Późniejsze okresy renesansu rozwinęły rzemiosło metaloplastyczne w kierunku ornamentyki zwijania, okuciowej oraz chrząstkowo-małżowinowej.

 

STYL BAROKOWY – kompozycja była łączona z innymi gałęziami sztuk plastycznych. Jej zasady to głównie kontrast, światłocienie i dynamika. W modnej bogatej dekoracji wyraźnie zauważalna jest symetria. Kowalstwo artystyczne w tej epoce miało swój duży rozkwit. W zdobnictwie można spotkać woluty, ornament chrząstkowo-małżowinowej, a także bogate formy liści akantu i kampanuli, lambrekiny, ornament wstęgowo-cęgowy i kratka z różyczkami. Przedmioty kute często zdobione były przez wyklepywanie lub uwypuklanie, aby uzyskać formę płaskorzeźby.

 

Kuty gazetnik i stojak na papierSTYL ROKOKOWY – to przełom w zdobnictwie wnętrz i wyrobów kowalstwa artystycznego. Wyróżnia się płynnością i lekkością linii, asymetrią części, a także elegancją. Głównym nurtem w zdobnictwie były muszle, motywy chińskie oraz akant płomienisty.

 

STYL KLASYCYSTYCZNY – powraca do mody starożytnością z epoki renesansowej. Z początku lekki i elegancki, w późniejszych latach surowy i reprezentacyjny. Głównie kierowano się mitologią i historią. Kowalstwo artystyczne w klasycyzmie poszerzyło swoje rzemiosło o dekoracje kute ręcznie. Podobnie jak w stylu renesansowym, ornamentyka skupiała się na motywach antycznych.

 

STYL SECESYJNY – charakteryzował się przedmiotami kutymi zdobionymi motywami roślinnymi i płynną formą.

 

Obecnie przedmioty kute oferowane przez pracownie metaloplastyczne wykorzystują wszelkie motywy, projekty i formy z poprzednich epok, jednak nie tylko. Część przedmiotów kutych w dzisiejszych czasach odznacza się typowymi prostymi, wręcz abstrakcyjnymi czasem formami, typowymi dla stylu modernistycznego. Czy są to przedmioty kute użytkowe, czy typowe dekoracje kute ręcznie wykonane są zgodnie z przekonaniami rzemieślnika, postępem w technikach wyrobu przedmiotów kutych, a także życzeniem klienta.

 

 

Internetowy sklep z dekoracjami kutymi ręcznie i przedmiotami użytkowymi z metalu


Data dodania: 2015-01-07 17:06:00