loadingimg

Wczytuję dane...
Motyw roślinny w metaloplastyce

Dekoracyjny zaczep z metalu na doniczkęMotyw roślinny w metaloplastyce

 

Stolik z okrągłym blatem na metalowych nóżkach w dekoracją w kształcie szyszekMetaloplastyka często korzysta z motywów roślinnych. Dekoracje zwykle wyobrażają pnącza, czy liście. Wynika to nie tylko z tradycji i względów pragmatycznych; warto zwrócić uwagę, że wiele wyrobów dekoracyjno-użytkowych, ze względu na swą trwałość, używanych jest na zewnątrz - w ogrodach, czy w parkach. W takiej sytuacji użycie motywów roślinnych jest wręcz oczywiste i szczególnie pożądane.

 

Materiał wykorzystywany do wyrobów kowalstwa artystycznego, dzięki swej plastyczności, relatywnie łatwo daje sobie nadać kształt wijącego się pnącza, dzięki czemu efekt końcowy jest bardzo naturalny.

 
Metalowy wieszak w kształcie gałęziJeśli decydujemy się na przykład na kute meble ogrodowe, to zależy nam na tym, by dobrze współgrały z otoczeniem. Stąd też na wielu tego typu wyrobach znajdują się wyobrażenia liści, kwiatów, czy pnączy.

 
Warto tez zwrócić uwagę na kute kwietniki. Są to zarówno elementy wolnostojące, jak i metalowe półki, często przytwierdzane do balkonów, czy parapetów. W takich miejscach zwykle sadzone są rośliny wspinające się lub płożące - spadające kaskadą zieleni. Dodanie tu elementów roślinnych jest również bardzo naturalne. Pozwala też stworzyć efekt zagęszczenia roślinności, a niekiedy jej 'zawieszenia' w powietrzu.

 
Ciekawa ozdoba ogrodowa w kształcie kwiatówInne akcesoria i ozdoby ogrodowe tworzone są w podobny sposób - elementy roślinne są wykorzystywane w celu utworzenia swoistej harmonii pomiędzy naturą, a wytworem człowieka. Często też pomaga to stworzyć iluzję przechodzenia rośliny w metal, bądź metalu - w żywą roślinę.

 
Nie można też zapomnieć o wpływie nurtu secesji na metaloplastykę. Ze względu na fakt, iż metal stał się wówczas bardzo popularnym materiałem - zarówno w rzeźbie jak i w architekturze, nie powinien dziwić fakt, iż secesyjne zamiłowanie do motywów roślinnych przetrwało w sztuce formowania metalu po dziś dzień.

 

 

Sklep z przedmiotami metalowymi dekoracyjnymi i użytkowymi


Data dodania: 2015-08-13 20:09:00