Motyw roślinny w metaloplastyce
Metaloplastyka często korzysta z motywów roślinnych. Dekoracje zwykle wyobrażają pnącza, czy liście. Wynika to nie tylko z tradycji i względów pragmatycznych; warto zwrócić uwagę, że wiele wyrobów dekoracyjno-użytkowych, ze względu na swą trwałość, używanych jest na zewnątrz - w ogrodach, czy w parkach. W takiej sytuacji użycie motywów roślinnych jest wręcz oczywiste i szczególnie pożądane.
Materiał wykorzystywany do wyrobów kowalstwa artystycznego, dzięki swej plastyczności, relatywnie łatwo daje sobie nadać kształt wijącego się pnącza, dzięki czemu efekt końcowy jest bardzo naturalny.
Jeśli decydujemy się na przykład na kute meble ogrodowe, to zależy nam na tym, by dobrze współgrały z otoczeniem. Stąd też na wielu tego typu wyrobach znajdują się wyobrażenia liści, kwiatów, czy pnączy.
Warto tez zwrócić uwagę na kute kwietniki. Są to zarówno elementy wolnostojące, jak i metalowe półki, często przytwierdzane do balkonów, czy parapetów. W takich miejscach zwykle sadzone są rośliny wspinające się lub płożące - spadające kaskadą zieleni. Dodanie tu elementów roślinnych jest również bardzo naturalne. Pozwala też stworzyć efekt zagęszczenia roślinności, a niekiedy jej 'zawieszenia' w powietrzu.
Inne akcesoria i ozdoby ogrodowe tworzone są w podobny sposób - elementy roślinne są wykorzystywane w celu utworzenia swoistej harmonii pomiędzy naturą, a wytworem człowieka. Często też pomaga to stworzyć iluzję przechodzenia rośliny w metal, bądź metalu - w żywą roślinę.
Nie można też zapomnieć o wpływie nurtu secesji na metaloplastykę. Ze względu na fakt, iż metal stał się wówczas bardzo popularnym materiałem - zarówno w rzeźbie jak i w architekturze, nie powinien dziwić fakt, iż secesyjne zamiłowanie do motywów roślinnych przetrwało w sztuce formowania metalu po dziś dzień.
