metaloplastyczny.pl

Blog tematyczny o hobby, domu i ogrodzie

Moda

Czym jest równowaga PEH? Jak świadomie pielęgnować włosy?

Czym jest równowaga PEH? Jak świadomie pielęgnować włosy?

Często wydaje nam się, że dbamy o włosy. Jednak jakoś efekty nie są widoczne. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być niewłaściwa pielęgnacja i stosowanie nieodpowiednich kosmetyków. Dziś podpowiemy Wam, czym jest równowaga PEH i jak świadomie pielęgnować włosy.

PEH – co to takiego?

Zacznijmy od tego, czym jest owy „PEH” – gwarantujemy, że nie ma nic wspólnego z „pechem”. Już tłumaczymy co oznacza ten skrót. PEH jest skrótem kolejno od: protein (P), emolientów (E) i humektantów (H). Tylko zachowując balans pomiędzy tymi składnikami można zyskać piękne, mocne i zdrowe włosy. Jednocześnie trzeba pamiętać, że proteiny odpowiadają za regenerację włosów, odbudowują uszkodzenia w ich strukturze, ale też wypełniają ubytki. Ale z drugiej strony jeżeli zastosujecie zbyt dużą ilość protein, to włosy zaczną się puszyć. Będą też szorstkie i trudne w rozczesywaniu. Zwróćcie jeszcze uwagę na to, jak ważną rolę w codziennej rutynie pielęgnacyjnej pełnią emolienty. Otóż dzięki nim włosy są dobrze nawilżone, pełne blasku i łatwo je stylizować. Natomiast nadmiar emolientów powoduje, że włosy zaczynają się bardzo przetłuszczać. Musimy też wspomnieć za co odpowiadają humentanty. Przede wszystkim właśnie dzięki nim włosy są wygładzone, ale nadmiar kosmetyków z humektantami daje wręcz odwrotny efekt. Zatem, aby uzyskać piękne i zdrowe włosy trzeba zachować równowagę pomiędzy tymi trzema składnikami, pamiętając przy tym, że to od porowatości włosów zależy zapotrzebowanie na poszczególne składniki.

Jak dobrze pielęgnować włosy, biorąc pod uwagę ich porowatość?

Włosy niskoporowate mają mało odchyloną łuskę. To oznacza, że z natury są gładkie i błyszczące. Problemem może być to, że często mogą się przetłuszczać i ciężko je stylizować. Dlatego też w codziennej rutynie pielęgnacyjnej nie należy stosować kosmetyków, które nadmierne obciążają włosy. Zatem sporadycznie można stosować kosmetyki z proteinami. Szampony i odżywki powinny być delikatne. Można zdecydować się na takie z dodatkiem kwasu hialuronowego, ale też wyciągu z lipy. Nie zapomnijcie jeszcze o zastosowaniu olejków na końcówki. Wybierajcie też produkty ze skrobią ryżową, która podnosi włosy u nasady. Włosy średnioporowate ma najwięcej ludzi na świecie i choć stopień odchylenia łuski nie jest wcale taki duży to jednak i takie kosmyki mogą sprawiać wiele problemów. Co lubią włosy średnioporowate? W tym przypadku warto postawić na odżywki z proteinami. Można jest stosować raz w tygodniu. Dodatkowo raz na dwa tygodnie należy przeprowadzić olejowanie włosów, choćby olejkiem kokosowym. Nie zapomnijcie jeszcze o wzmocnieniu struktury włosa i utrzymaniu właściwego poziomu nawilżenia. Tutaj pomogą kosmetyki z kwasem hialuronowym. Czas przejść do włosów wysokoporowatych, czyli takich, które mają mocno odchyloną łuskę włosa. Wymagają one stosowania dużej ilości kosmetyków proteinowych, które nadają im miękkości. Trzeba też stosować emolienty, które domykają humektany, czyli zapobiegają utracie nawilżenia. Tutaj warto połączyć kosmetyki z kwasem hialuronowym z dodatkiem takich z olejkami roślinnymi, choćby winogronowym oraz aloesem. Przynajmniej dwa razy w tygodniu wykonajcie olejowanie włosów, najlepiej na ciepło, czyli nad miską z wrzątkiem. W ten sposób włosy będą jeszcze lepiej nawilżone.

Materiał oznaczony

Udostępnij