Moda na betonowe przedmioty trwa już od kilku sezonów. Akcesoria z tego materiału są nie tylko łatwe do wykonania, ale również stanowią piękną ozdobę zarówno dla ogrodu, jak i wnętrz. Przedstawiamy sposób na betonowe donice! Jak zrobić samemu odlew i wykończyć dzieło.
W artykule:
- Zalety betonowych donic
- Potrzebne materiały – cement i kilka innych
- Donice betonowe, jak zrobić samemu krok po kroku
- Inne pomysły na niestandardowa ozdoby z betonu
Zalety betonowych donic
Duże donice z betonu mają wiele zalet, które przyciągają entuzjastów ogrodnictwa i aranżacji wnętrz. Przede wszystkim, są one surowe i często niedoskonałe, co nadaje im unikalny charakter. Każda donica betonowa jest jedyna w swoim rodzaju. Rośliny świetnie rosną w takich donicach, a same donice pięknie komponują się zarówno z konstrukcjami drewnianymi, jak i tekstyliami, co sprawia, że pasują zarówno do nowoczesnych ogrodów, jak i mieszkań w stylu loft.
Dodatkowym atutem betonowych donic jest ich trwałość. W przeciwieństwie do plastikowych doniczek, betonowe donice nie ulegają łatwo uszkodzeniom. Ponadto, ich odnawianie jest równie proste jak plastikowych doniczek – wystarczy je umyć wodą lub przetrzeć papierem ściernym.
Potrzebne materiały – cement i kilka innych
Aby samodzielnie wykonać dużą betonową donicę, będziesz potrzebować następujących materiałów:
- Worek mieszanki betonowej
- Duże wiadro, np. po farbie do malowania wnętrz
- Wiadro o mniejszej średnicy (grubość dużej donicy powinna wynosić około 5 cm, mniejsza doniczka może mieć grubość 1 cm)
- Olej
- Piasek
- Rękawiczki gospodarcze
- Jakiś kamień w charakterze obciążnika
- Kielnia lub mała łopatka
- Sznurek lub taśma
- Wiertło do betonu
Donice betonowe, jak zrobić samemu krok po kroku
Wykonanie dużej betonowej donicy jest prostsze, niż mogłoby się wydawać. Postępuj zgodnie z poniższymi krokami:
- Na opakowaniu mieszanki betonowej znajdziesz instrukcję, jak ją przygotować w formie płynnej. Postępuj zgodnie z tą wskazówką.
- Natłuść olejem wewnętrzne ścianki dużego wiaderka oraz zewnętrzne ścianki mniejszego wiaderka. Dzięki temu łatwiej będzie ci wyjąć donicę po zastygnięciu betonu.
- Za pomocą kielni lub małej łopatki, wypełnij mokrą mieszanką betonową do połowy objętości dużego wiadra.
- Wstaw mniejsze wiaderko do większego, starając się ustawić je na środku. Wciśnij je tak, aby między dnem mniejszego wiadra a dnem większego wiadra pozostało przynajmniej 5 cm betonu (najlepiej 7 cm). To będzie dno donicy.
- Obciąż mniejsze wiaderko, na przykład kamieniem, aby nie wypłynęło na wierzch z płynnego betonu. Połącz obydwa wiaderka sznurkiem lub taśmą.
- Pozostaw donicę do czasu, aż beton zacznie mocno sztywnieć. Zwykle trwa to kilkanaście godzin, ale czasem może być potrzebne więcej czasu. Sprawdzaj regularnie, czy beton jest już twardy.
- Gdy beton zastygnie, wyjmij mniejsze i większe wiaderko. Jeśli większe wiaderko jest trudne do zdjęcia, możesz je rozciąć, aby łatwiej je zdjąć.
- Pozostaw donicę do wyschnięcia. Następnie należy wywiercić 2-3 otwory w dnie donicy za pomocą wiertła do betonu. Otwory te umożliwią odpływ nadmiaru wody, co jest ważne dla prawidłowego wzrostu roślin.
Niektórzy preferują surowy wygląd betonowych donic bez żadnych ozdób. Jednak jeśli chcesz, możesz ozdobić swoje donice muszelkami, kamykami, kawałkami szkiełek,połamanymi płytkami terakoty lub po prostu je pomalować. Możliwości są praktycznie nieograniczone!
Inne pomysły na niestandardowa ozdoby z betonu
Oprócz wykorzystania wiader jako form do betonowych donic, istnieje wiele innych pomysłów na ich wykonanie. Oto dwa inne sposoby:
Misa z betonu
Jeśli masz dwie misy o różnych rozmiarach, możesz wykonać betonowe donice za pomocą tego samego sposobu. Wstaw mniejszą misę do większej i zalej betonem. Po zastygnięciu betonu, wyjmij mniejszą, a będziesz mieć piękną misę, której możesz użyć jako doniczki z betonu, pojemnika lub podstawki.
Kwadratowa donica betonowa
Jeśli chcesz mieć kwadratowe donice betonowe, możesz wykorzystać skrzynię drewnianą lub grubego pudło z kartonu. Wypełnij je betonem i wstaw mniejszą skrzynię lub karton do środka. Jeśli boisz się, że karton może się zbyt mocno nawilżyć, możesz obłożyć pudełka cienkimi deskami. Po zastygnięciu betonu, wyjmij mniejszą skrzynię lub karton, a otrzymasz kwadratową donicę betonową.
Termo donice ze styropianu i betonu
Jeśli zależy Ci na ochronie roślin zimą, możesz wykonać donice ze styropianu i betonu. Wystarczy wyłożyć wnętrze formy styropianem, wyłożyć siatkę z włókna szklanego i pokryć to betonem. Dzięki temu stworzysz termo donice z betonu, które doskonale chronią rośliny w trudniejszych warunkach pogodowych.
Donice z betonu – jak zrobić samemu nie tylko trwałe, ale również piękne ozdobę dla Twojego ogrodu, tarasu czy wnętrza. Wykorzystaj nasze wskazówki i spróbuj stworzyć swoją własną betonową donicę. To prostsze, niż mogłoby się wydawać, a rezultat na pewno Cię zachwyci!